Prostata a sex BPH a sexuálna funkcia Je to komplikované: Zväčšená prostata a sex

Je to komplikované: Zväčšená prostata a sex

Je to komplikované: Zväčšená prostata a sex post thumbnail image

Zväčšenie prostaty, známe tiež ako benígna prostatická hyperplázia (BPH), a erektilná dysfunkcia, sú dva samostatné problémy. Oba tieto problémy sa pravdepodobnejšie vyskytujú s pribúdajúcim vekom, ale jeden z nich spôsobuje problémy na toalete a druhý v spálni. Napriek tomu trochu spolu súvisia.

BPH nastáva vtedy, keď sa vaša prostata zväčší, ale príčinou nie je rakovina. Mužská prostata postupne rastie počas trvania celej dospelosti. Aj preto toto ochorenie postihuje najmä starších mužov.

Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť alebo udržať si erekciu. Môže byť spôsobená fyzickým stavmi ako sú:

  • srdcové ochorenia
  • nízka hladina testosterónu
  • cukrovka (diabetes)

Môže byť však tiež spôsobená psychickými problémami.

Tieto dva zdravotné stavy nie sú nevyhnutne prepojené, ale niektoré lieky, ktoré pomáhajú pri BPH môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu a ďalšie sexuálne vedľajšie účinky. Na druhej strane, liečenie erektilnej dysfunkcie môže zlepšiť príznaky zväčšenej prostaty. Poruchy prostaty viac info na tejto stránke, ktorá rozoberá problémy s prostatou.

Pooperačné problémy

Zväčšená prostata môže interferovať s močením. Môže tiež spôsobiť náhle vedľajšie účinky, ako:

  • nutkanie močiť
  • časté močenie
  • neschopnosť vyprázdniť močový mechúr
  • slabý prúd moču

Operácia, ktorá sa nazýva transuretrálna resekcia prostaty (TURP) vám môže pomôcť zmierniť tieto príznaky. Muži, ktorí postúpia tento zákrok, ale často zažívajú sexuálne vedľajšie účinky.

Podľa Zdravotníckej školy Harvardskej univerzity 50 až 75 percent mužov zažíva po transuretrálnej resekcii prostaty retrográdnu ejakuláciu. Znamená to, že semeno uvoľnené počas orgazmu sa dostane do močového mechúra skôr, než opustí penis. Retrográdna ejakulácia sa niekedy nazýva aj suchý orgazmus. Nie je škodlivá, ale môže ovplyvniť plodnosť.

Niektorí muži, ktorí podstúpili TURP, tiež zažívajú erektilnú dysfunkciu. Nie je to bežný  vedľajší pooperačný účinok, ale objavuje sa u 5 až 10 percent mužov.

Lieky na BPH a sexuálne vedľajšie účinky

Niektoré lieky používané na liečbu BPH môžu spôsobiť ťažkosti pri udržaní erekcie. Muži, ktorí užívajú alfa-blokátory, ako sú doxazosín (Cardura) a terazosín (Hytrin), môžu zažívať zníženú ejakuláciu. Dôvod je taký, že alfa-blokátory uvoľňujú bunky močového mechúra a prostaty.

Inhibítory alfa-reduktázy môžu takisto spôsobiť erektilnú dysfunkciu. Navyše, znížení chuť na sex je ďalším možným vedľajším účinkom inhibítorov alfa-reduktázy,dutasteridu a finasteridu.

Približne 3% mužov užívajúcich dutasterid (Avodert) hlásilo, že v prvých šiestich mesiacoch zaznamenalo zníženie svojho libida. Približne 6,4% pacientov, ktorí užívali finasterid (Proscar), mali tú istú skúsenosť v prvom roku užívania lieku. Približne 4,5 percent mužov užívajúcich dutasterid-tamsulozín (Jalyn) hlásilo zníženie libida v prvých šiestich mesiacoch.

Muži, ktorí užívajú tieto lieky, môžu tiež zaznamenať nižšie množstvo spermií, znížený objem spermií a nižšiu pohyblivosť spermií. Pri dlhšom užívaní sa ale výskyt nežiadúcich účinkov zvyčajne znižuje.

Lieky na erektilnú dysfunkciu a BPH

Lieky, ktoré liečia erektilnú dysfunkciu, môžu tiež pomôcť zlepšiť BPH. Všetky nižšie uvedené lieky na erektilnú dysfunkciu zmiernili príznaky BPH:

  • sildenafil (Viagra)
  • vardenafil (Levitra)
  • tadalafil (Cialis)

Avšak zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, že BPH aj liečia.

Tieto lieky inhibujú proteín, ktorý rozkladá chemickú látku nazvanú cyklický guanozínmonofosfát (cGMP), čo zvyšuje prekrvenie penisu. Inhibíciou proteínu, ktorý rozkladá cGMP, môže teda dôjsť k prekrveniu do penisu.

Teoreticky môžu lieky na erektilnú dysfunkciu zvýšiť hladiny cGMP aj v močovom mechúre a prostate. Zvýšený cGMP a obeh krvi môžu umožniť uvoľnenie buniek močového mechúra a prostaty, čo vedie k väčšiemu prúdu moču.

Jedna štúdia porovnávajúca tadalafil a placebo ukázala, že muži, ktorí užívali 5 miligramov tadalafilu denne, mali významné zlepšenie takú BPH, ako aj pri príznakoch erektilnej dysfunkcie.

V ďalšej štúdii sa u 108 mužov, ktorí užívali 10 miligramov vardenafilu dvakrát denne, v porovnaní so 113 mužmi, ktorí užívali placebo, ukázalo významné zlepšenie príznakov prostaty. Muži mali 45 až 64 rokov a mali anamnézu BPH.

Štúdia sa zaoberala aj mužmi, ktorí mali erektilnú dysfunkciu. Výsledky ukázali zlepšenie príznakov BPH i erektilnej dysfunkcie u mužov, ktorí trpeli obidvoma zdravotnými stavmi.

Navštívte lekára

Štúdie liekov na erektilnú dysfunkciu a ich schopnosť zlepšiť príznaky zväčšenej prostaty sledovali len krátke obdobie. Rovnako sa zamerali len na sledovanie rozdielov medzi týmito liekmi a placebom. Výsledky sú zatiaľ sľubné, ale údaje, ktoré máme, nie sú dlhodobého charakteru.

Štúdie zatiaľ nepreukázali, že lieky a erektilnú dysfunkciu sú bezpečné a účinné pri liečbe zväčšenej prostaty a močových symptómov. Je potrebné vykonať ďalšie štúdie, ktoré porovnávajú lieky na erektilnú dysfunkciu s liekmi na BPH.

Lieky na erektilnú dysfunkciu a alfa-blokátory znižujú krvný tlak. Ak užívate lieky tak na erektilnú dysfunkciu, ako aj na BPH, váš lekár vám môže navrhnúť užívať ich v rozdielnych časových intervaloch, aby ste sa vyhli závratom alebo prudkému poklesu krvného tlaku.

Váš lekár vám tiež môže navrhnúť zmeny životného štýlu a cviky, ktoré môžu zlepšiť váš zdravotný stav.